LAGO OŚRODEK WYPOCZYNKOWY w Niesulicach
OŚRODEK
WYPOCZYNKOWYw Niesulicach
Okolica - Niesulice

Witamy w Niesulicach, położonej na północnym skraju Gminy Skąpe, najpiękniejszej miejscowości Pojezierza Łagowskiego.

Historia miejscowości Niesulice:

Pierwotna nazwa ‘Nesłuczek’. Wieś powstała przed drugą połową XIV wieku, kiedy to dostała się we władanie łagowskiej komandorii joannitów. Po upaństwowieniu dóbr zakonnych w 1810 roku Niesulice stały się własnością rodziny Paech. Wieś założona została jako mała ulicówka, obecnie o znacznie zatartym układzie.

Jezioro Niesłysz

Jedno z największych jezior województwa lubuskiego.

Powierzchnia 497 ha, długość 4,7 km, szerokość 1,7 km, maksymalna głębokość 35 m. Leży w otoczeniu dużych partii lasów sosnowych, z licznymi stanowiskami drzew liściastych. Linia brzegowa jeziora (dł. 19 km) jest urozmaicona wieloma zatokami (Z. Juliusza, Z. Bogenza, Z. Wodne Wcięcie, Z. Kolina, Z. Borowska i Z. Szary Kamień) i półwyspami.Jego kształt modelują trzy wielkie półwyspy, wcinające się daleko w toń jeziorną.

Z powierzchni wody wynurzają się dwie duże wyspy, porośnięte drzewami liściastymi, stanowiące dogodne miejsca do zatrzymywania się wielu gatunków ptaków. Jezioro stanowi idealny akwen dla miłośników różnorodnych sportów wodnych i wędkarstwa. Szczególnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa i wioślarstwa, a zimą – bojerów. Jezioro obfituje w dorodną płoć, leszcza i lina. Duże obszary leśne obfitują w grzyby, jagody, borówki i inne. Podwodne wypłycenia i mielizny zachęcają do uprawiania połowów spiningowych. Wyjątkowo czysta woda oraz bogata rzeźba dna, pokrytego bujną roślinnością podwodną, są magnesem dla podwodnych wypraw płetwonurków.

Zabytki

Grodzisko

Nad Jeziorem Niesłysz jest jedno z największych i najlepiej zachowanych grodzisk Ziemi Lubuskiej. Pierwsze wały usypali tu Słowianie w VII – VIII wieku. Średnica owalu wynosi 300 x 150 m.

Klasztor w Paradyżu

Praradyż niewielką malowniczo położona wioska w środkowej części Pojezierza Lubuskiego, w kotlince polodowcowe na lewym brzegu rzeki Paklicy. Sąsiaduje z Jordanowem, od którego oddzielona jest rzeką. We wsi znajduje się pocysterski klasztor na terenie którego mieści się obecnie Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Niedaleko seminarium znajduje się pałac poniemiecki przerobiony po wojnie na szkołę podstawową.

Kościół Najświętszej Marii Panny i świętego Marcinaz XIII-XIV wieku przebudowany w XVIII wieku. Jeden z najcenniejszych zabytków na ziemi lubuskiej.Wyposażenie:

  • wielki barokowy ołtarz z 1739 roku, a w nim obraz „Wniebowzięcie Najśw. Marii Panny” autorstwa Schefflera oraz relikwiarze,
  • barokowy prospekt organowy autorstwa Joachima Gottlona Petera,
  • obraz fundacyjny z ok. 1700 r., ukazujący akt donacji klasztoru oraz scenę bitwy pod Legnicą w 1241 r.,
  • w kaplicy, w ołtarzu, znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, XVII-wieczna kopia obrazu San Luca z Bolonii,
  • fragmenty gotyckich fresków i sklepień,
  • klasycystyczne stalle w prezbiterium, ozdobione wizerunkami dostojników kościelnych,
  • na chórze zachowało się wielkie godło Stanisława Augusta Poniatowskiego z rodowym herbem Ciołek,
  • w posadzce kościoła umieszczone są płyty epitafijne.

Klasztor, a w nim wyższe seminarium duchowne. Pierwotnie klasztor cysterski z XIII-XIV wieku (pozostał korpus nawowy ukończony ok. 1280, późniejsze piętnastowieczne gotyckie freski), powiększony i przebudowany w stylu późnego baroku w wieku XVIII. Dwukondygnacyjny budynek klauzury przylega do kościoła do wschodu oraz południa. Posiada dwa dziedzińce: starszy gotycki, zwany małym wirydarzem oraz nowy, nazywany dużym wirydarzem. W małym wirydarzu zachowały się gotyckie przęsła oraz fragmenty polichromii ściennej. Duży wirydarz, jak i elewacje budynku, mają wystrój barokowy. W XVIII w. trzy naroża budynku klasztoru wzbogacono o wieże w formie baszt i nakryto dzwonowatymi hełmami.

Ogrody przylegają do klasztoru i kościoła od północy i zachodu. Ich ozdobą są figury kamienne z XVIII w., przedstawiające świętych, m.in. św. Floriana, św. Bernarda, św. Benedykta i św. Marcina z Tours. Przed zachodnią fasadą kościoła znajduje się rokokowa figura Marii Panny w otoczeniu świętych z 1755 r.

Pętla Boryszyńska MRU

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) zwany również jako jako Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty (FF OWB) jest jednym z najciekawszych obiektów fortyfikacyjnych na terenie Polski. Zbudowany w latach 1936-1944 jako główna strefa obrony w systemie niemieckich umocnień na wschodzie, fascynuje swym ogromem podziemnych korytarzy i systemami rozwiązań technicznych zarówno podziemnych jak i naziemnych. Z tego powodu zaliczany jest do głównych, obok linii Maginota, fortyfikacji w Europie. System podziemny MRU liczący 34 km przewyższa umocnienia francuskie atrakcyjnością. Jako unikatowa budowla militarna, stanowi obecnie ciekawy i osobliwy skansen budownictwa fortyfikacyjnego.

Trasa podziemna Pętla Boryszyńska MRU to dwie godziny wędrówki po komorach i tunelach dawnej baterii pancernej nr 5. Tajemniczy labirynt tuneli, podziemne dworce kolejowe, zespoły komór amunicyjnych, koszarowych, technicznych. W pobliżu przebiega Lubrzański Szlak Fortyfikacji MRU. W jego skład wchodzą unikalne obiekty architektury militarnej: bunkry, śluzy, kanały strategiczne i mosty forteczne.

 

Atrakcje

Wędkarstwo

W okolicach jeziora panują wyśmienite warunki do uprawiania wędkarstwa. Najczęściej występującymi gatunkami ryb są: ukleja, płoć, wzdręga, leszcz, szczupak, lin i węgorz. W głębinach jeziora żyje uchodząca za najsmaczniejszą rybę słodkowodną – sielawa. Każdy zagorzały wędkarz znajdzie tutaj coś dla siebie.Istnieje możliwość wykupienia zezwolenia na połów ryb w jeziorze.

Grzybobranie

Jesienią bardzo chętnie wybieramy się, często całymi rodzinami, do lasu na grzyby. Jest to zazwyczaj czas sprzyjający połączeniu przyjemnego z pożytecznym. Okolice miejscowości Niesłysz sprzyją wyciszeniu, refleksji, dla miłośników zbierania grzybów, natura przygotowała wyjątkową ucztę. Maślaki, borowiki, kanie, opieńki, jak i pospolite podgrzybki, czy prawdziwki. wszystkie cenione ze względu na swoje walory smakowe. Okolice miejscowości Niesłysz umożliwiają spełnienie się zwykłym hobbystom jak i poczciwym zjadaczom grzybów. Zbierając grzyby pamiętamy oczywiście o ostrożności.

Golf

W okolicach znajduje się również pole golfowe. Znajduje się 12 kilometrów od Świebodzina, w miejscowości Kalinowo. Pole powstało na 75 hektarach, posiada 18 dołków i dostępne jest dla wszystkich pasjonatów gry.

Więcej informacji na www.kalinowepola.pl

 

Żeglarstwo

Każdego roku na jeziorze Niesłysz organizowane są przez Klub Żeglarski LUMEL regaty żeglarskie oraz impreza temu wydarzeniu towarzysząca.
Regaty rozgrywane są w klasach: T1, T2, T3, TR, Optymist, Cadet, Omega, Otwarto pokładowe.
Przewidywane zawsze nagrody i wyróżnienia.